+90 212 27 49 571
+90 224 239 9 571

Ön Bilgilendirme Formu

Ön Bilgilendirme Formu

İADE BİLGİLERİ

CAYMA HAKKI:

33.1 - SİPARİŞ VEREN/ALICI ‘nın herhangi bir gerekçe göstermeksizin veya cezai şart ödemeksizin malın teslimine ilişkin sözleşmelerde malı teslim aldığı günden, diğer sözleşmelerde ise sözleşmenin akdedildiği günden itibaren ondört gün içinde cayma hakkının var olduğunu ve ve bu kapsamda SİPARİŞ VEREN/ALICI’ya teslim edilen ürün/ürünleri geri almayı taahhüt ederiz. Cayma bildiriminin tarafımıza yazılı olarak ulaşmasını takip eden 10 gün içinde SİPARİŞ VEREN/ALICI’dan alınan toplam bedeli iade edeceğimizi taahhüt ederiz.

Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin SATICI’ya yukarıda belirtilen sure içerisinde yazılı olarak veya sürekli veri taşıyıcısıyla yapılması ve ürün/ürünlerin 6 Mart 2011 tarihli 27866 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik’in 7.Maddesi hükümleri çerçevesinde kullanılmamış olması şarttır. Cayma hakkının kullanılması halinde,SİPARİŞ VEREN/ALICI'ya teslim edilen ürün/ürünlerin SATICI'ya gönderildiğine ilişkin kargo teslim tutanağı örnegi ile fatura aslının SATICI’ya iadesi zorunludur. Cayma bildirimi ile bu belgelerin ulaşmasını takip eden 10 gün içinde ürün/ürünlerin bedeli SİPARİŞ VEREN/ALICI’ya iade edilir. Cayma hakkının kullanılması halinde ürün/ürünler SATICI’ya, SİPARİŞ VEREN/ALICI tarafından kargo ile iade edilir ve bu durumda kargo ücreti SİPARİŞ VEREN/ALICI’ya aittir.

33.2 - 06.03.2011 tarih 27866 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmeliğin” 2. Maddesinin 3/a nolu bendi gereği “Gıda maddelerinin, içeceklerin ya da diğer günlük tüketim maddelerinin, satıcının düzenli teslimatları çerçevesinde tüketicinin meskenine veya işyerine götürülmesine ilişkin Mesafeli Sözleşmelerde cayma hakkı bulunmamaktadır.

33.3 - 06.03.2011 tarih ve 27866 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmeliğin 7. Maddesinin 4 no’lu bendinde sayılan sözleşemler/mal ve hizmetlerde cayma hakkı kullanılamaz.

33.4 - SİPARİŞ VEREN/ALICI tarafından teslim alınmış olan malın değerinin azalması veya iadeyi imkansız kılan bir nedenin varlığı cayma hakkının kullanılmasına engel değildir. Ancak SİPARİŞ VEREN/ALICI kendi kusurundan kaynaklanan, malın değerindeki azalmayı SATICI’ya tazmin etmeyi kabul ve beyan eder.

33.5 - Ayrıca, niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ve son kullanım tarihi geçme ihtimali olan ürünler için cayma hakkı kullanılamaz. Her türlü yazılım ve programlar, DVD, VCD, CD ve kasetler, Bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit v.b), ses veya görüntü kayıtları, her türlü kozmetik ürünlerinde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına baglıdır.

33.6 - Her türlü iadeler mutlak suretle orjinal kutu ve ürünün ambalajı (koruma bantı) bozulmaksızın yapılmaktadır.SİPARİŞ VEREN/ALICI’ya kargo belgesi ile teslim edilen elektronik ürünler ve cep telefonları yetkili servis garantisinde bulunmaktadır. Üründe yaşanan sorun ya da ayıplı mal yetkili servis tarafından belgelendikten sonra tarafımızca tüm aksesuarları ile birlikte iade olarak kabul edilmektedir.Cep telefonları kutusu garanti belgesi kaşelenmek suretiyle açık gelmekte olup, iade sebebi olarak kabul edilmemektedir.

ÖZEL KOŞULLAR:

Siparişiniz teslim edildiğinde, kargo yetkilisi eşliğinde pakedinizi açmalı ürünü kontrol etmelisiniz. Özellikle ezilmiş, yırtılmış, açılmış veya ıslanmış paketlerde bunu  yapmanız çok önemli. Beklenmedik bir durumda, sorunlu ürünle karşılaşırsanız paketi teslim almayıp kargo yetkilisine tutanak tutturarak kargo şirketi tarafından  tarafımıza iade edilmesini sağlamanız gerekmektedir.

Kırılacak ürünlerin özellikle kargodan alınırken gereken kontrollerinin yapılıp, teslim alınması gereklidir. Kırılmış ürünlerin kargo yetkilisinin imzalatacağı bir tutanak eşliğinde ürünü kargo yetkilisine iade etmeleri gerekir. Kargodan sağlam olarak alınan ürünlerin kırılma nedeniyle ayıplı mal kabul edilmesi mümkün değildir. Orijinal ambalajı zarar görmüş, tahrip edilmiş, herhangi bir şekilde kullanımdan dolayı zarar görmüş ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Müşteri, ürünü, teslim aldığı andaki durumu ile geri vermekle ve kullanımdan kaynaklanan ticari kaybı ödemekle yükümlüdür.

Tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. 

Kozmetik, kişisel ürünler, iç giyim ve ev tekstili ürünleri için iade şartları
Ürün orijinal ambalajı açılmamış, denenmemiş ve kullanılmamış halde olması gereklidir.

Kargodan teslim alınırken dikkat edilecek hususlar
Kırılacak ürünlerin sağlam olup olmadığı tüm ürünlerin orijinal ambalajlarının bozulup bozulmadığı, ıslanmadığı, ezilmediği kargo teslim alınırken tesbit edilmelidir. Kargo teslim alındıktan sonra bunlardan dolayı ürünün ayıplı olduğu iddia edilemez. Ayıplı ürün ancak orijinal ambalajı açıldıktan sonra anlaşılabilecek ürün evsafı ve ölçülerindeki değişiklikler olarak düşünülmelidir.